Atlas ptaków

Cyraneczka

    Anas crecca

Tę najmniejszą z europejskich kaczek z powodzeniem można określić także jako najpiękniejszą! Zwłaszcza samiec w szacie godowej jest prawdziwym klejnotem pośród bagien i mokradeł. Cyraneczka pojawia się także w polskim hicie świata literatury i gier komputerowych – w Wiedźminie Sapkowskiego. Cyraneczką nazywana jest Priscilla, kochanka barda Jaskra, najlepszego przyjaciela głównego bohatera sagi.

Autorka: Joanna Lay

Jak wygląda Cyraneczka?

Jak rozpoznać Cyraneczkę?

„Cyraneczka nie ptak, dziewczyna nie ludzie” – ten refren starej ludowej piosenki odwołuje się być może do niewielkich rozmiarów tej kaczuszki i związanej z tym jej minimalnej przydatności w kuchni. Cyraneczka rekompensuje swój rozmiar wyglądem. U samców występuje dymorfizm sezonowy. Od późnej jesieni do czerwca ich głowa i górna część szyi przybierają barwę kasztanową. Bok głowy wraz z okiem otoczone są ciemnozielonym błyszczącym pasem, który uwydatnia żółtobiała kreska biegnąca od nasady dzioba (stąd też wielu grafików kojarzy słowo „cyraneczka” z kolorem – nazwa ta używana jest do określenia głębokiego, morskiego odcienia niebieskiego). Kremowa pierś upstrzona jest brązowymi cętkami. Czarniawe, marmurkowe wzory na bokach i grzbiecie przypominają stróżki piasku z efektem światłocienia. Brzuch ptaka jest białawy, podogonie zaś żółtawe z czarnym obramowaniem. Samice, osobniki młode, a także samce poza sezonem godowym są do siebie bardzo podobne. Ich ubarwienie jest wprawdzie maskujące, ale niebanalne, pokryte wzorem charakterystycznym dla wielu kaczek pływających (w odróżnieniu od grążyc, czyli kaczek nurkujących): ze skrzydła śmieje się do nas zielone lusterko.

średni rozmiar
sylwetka ptaka podobna do Kaczka
sylwetka ptaka w locie podobna do Kaczka
kaczy dziób
brązowy kolor

Jak rozpoznać Cyraneczkę po głosie?

Najczęściej odzywają się kaczory, wydając krótkie, wysokie dźwięki przypominające dzwonienie. Najłatwiej usłyszeć je podczas tokowiska (pod warunkiem, że będziemy dostatecznie blisko), kiedy to samce zalecają się do swoich partnerek. Czasami dźwięczne nawoływania, zamieniające się w chór, towarzyszą także powietrznym akrobacjom.

Gdzie i kiedy można zobaczyć Cyraneczkę?

Cyraneczka jest ptakiem wędrownym; migracje odbywają się w marcu i kwietniu oraz w październiku i listopadzie. Zimuje przede wszystkim w Europie Zachodniej i Południowej, ale także w zachodniej Polsce.
Na swoje siedlisko wybiera płytkie zbiorniki wodne, również na obszarach leśnych. Często są to gęsto zarośnięte oczka wodne, starorzecza, stawy i jeziora otoczone trzcinami oraz bagna i torfowiska. Zimą Cyraneczkę można spotkać również na wybrzeżach morskich przy strefach pływów, a także na lekko zasolonych zbiornikach wodnych, w których wyszukuje smakowite małże.

Miejsce występowania lub obserwacji

Poznaj bliżej Cyraneczkę

Błotniak Stawowy, fot. C.Korkosz
samiec cyraneczki na wodzie

Nasza bohaterka uchodzi również za najlepszego lotnika wśród kaczek – z wody do lotu podrywa się niemal pionowo i potrafi osiągnąć prędkość 100 km/godz. W okresie godowym, aby zwrócić uwagę partnerek, kaczory potrafią wykonywać bardzo wolny lot – niemal zawisając nad głową wybranki. Drugą formą zwrócenia na siebie uwagi są tańce z figurami, podobne do tych, które wykonują samce krzyżówek.

Cyraneczka buduje gniazdo w zaroślach w pobliżu zbiorników wodnych. Tworzy niewielkie zagłębienie, które następnie wyściela trawą i puchem. Kaczka składa raz w roku około 8 jaj, pisklęta wykluwają się po dwudziestu kilku dniach i są zagniazdownikami, czyli w kilka godzin po wykluciu się, gdy tylko obeschną i odpoczną, opuszczają gniazdo razem z matką. Po mniej więcej miesiącu zyskują lotność.

Cyraneczki są wszystkożerne. W okresie wiosenno-letnim częściej sięgają po pokarm wysokobiałkowy, jak larwy komarów czy robaki. Jesienią i zimą w ich diecie przeważają nasiona traw oraz pędy roślin wodnych. Żerują w płytkiej wodzie, wyszukując pokarm w mule lub gruntując.

Galeria

Z kim łatwo pomylić Cyraneczkę?

Ze względu na niewielkie rozmiary najłatwiej pomylić ją z trochę tylko większą Cyranką. O ile samiec Cyranki w szacie godowej jest łatwy do odróżnienia (ma biały pas na głowie), o tyle w pozostałych przypadkach wskazówką pozostaje jedynie kolor lusterka (u Cyranki bledszy) oraz lekko zadarty dziób (u Cyraneczki).

Jak odróżnić Cyrankę od Cyraneczki?

Cyraneczka w liczbach

Masa ciała250–44 g
Rozpiętość skrzydeł55–65 cm
Długość ciała34–43 cm
Liczebność (w Polsce)ok. 1500 par lęgowych
StatusNa terenie Polski gatunek nieliczny. Mimo to jest gatunkiem łownym.

Jak pomóc Cyraneczce

Prawdopodobnie z uwagi na swoją urodę i zwinność Cyraneczka nadal jest niestety pożądanym przez myśliwych obiektem. Zalicza się ją do tzw. pechowej trzynastki, czyli 13 gatunków dzikich ptaków wpisanych na listę zwierząt łownych. Jeśli chcesz jej pomóc, wspieraj działania mające na celu objęcie Cyraneczki ścisłą ochroną gatunkową.
Innym problemem jest kurczenie się siedlisk typowych dla tego gatunku – osuszanie bagien i rozlewisk, w tym zbiorników śródleśnych, bez których ta piękna kaczuszka będzie w naszym kraju coraz rzadsza. Więcej o znaczeniu bagien.

Bibliografia

Attenborough D., Prywatne życie ptaków, tłum. A. i A. Kruszewiczowie, Wydawnictwo: Muza SA, Kraków 1999, s. 178.

Hudec K. Przewodnik Ptaki, tłum. W. Dudziński, Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 1996, s. 232.

Pióro M., Plamka Mazurka, Wydawnictwo: Marginesy, Warszawa 2019, s. 375-377.
Opracowanie zbiorowe Ilustrowana encyklopedia ptaków Polski Atlas, Wydawnictwo: Fenix, Bełchatów 2015, s. 303.

Svensson L., Ptaki. Przewodnik Collinsa, tłum. D. Graszka-Petrykowski, Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 2013, s. 376.

http://wiersze.juniora.pl/brzechwa/brzechwa_p12.html; dostęp: 23.09.2020
https://ogrod.ptakipolskie.pl/zieba/; dostęp: 21.09.2020
https://www.kzp.pl/index.php?artykul=kat-zn-2019-zn4954; dostęp: 23.09.2020

Dzięki Tobie te miejsca zmieniają się w raj dla ptaków!

Lajkujesz z kanapy, czy działasz w terenie? Działaj z nami w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada.

  • 23 000 dolarów rocznie! Co najmniej tyle warte są różnorodne usługi jakie dostarczają nam zdrowe bagna w przeliczeniu na jeden tylko hektar! Tereny mokradłowe (bagna, podmokłe łąki) są jednym z najszybciej zanikających typów siedlisk przyrodniczych w skali nie tylko Polski, czy Europy, ale całego świata! Znikające ptaki wodno-błotne są niestety smutnym dowodem tych zmian. Tylko w ciągu ostatnich 30-40 lat populacja Czajki Vanellus vanellus skurczyła się o 55% , Krwawodzioba Tringa totanus o 54%, Kszyka Gallinago gallinago o 48%, Potrzosa Emberiza schoeniclus o 38%, Strumieniówki Locustella fluviatilis o 74%, Świerszczaka Locustella naevia o 73%, a Pliszki żółtej Motacilla flava o 76%. Pomóż nam tworzyć kolejne ostoje dla ptaków!
Zobacz inne formy wsparcia
  • Bagna są dobre!
  • Symbolem naszego rezerwatu jest Sasanka. Sasankowe murawy to dobrze zachowane murawy ciepłolubne na malowniczych, zboczach byłego wyrobiska piasku.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak chroni przyrodę stowarzyszenie Jestem na pTAK!
  • Symbolem naszej ptasiej ostoi jest Żuraw. Gatunek może niezbyt oryginalny, ale to właśnie parę tych ptaków mieliśmy okazję zobaczyć, gdy ostatnio odwiedziliśmy to miejsce.
Zobacz inne formy wsparcia
  • Jak stowarzyszenie Jestem na pTAK! chroni przyrodę?
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz więcej
  • Naucz się rozpoznawać ptaki! Kurs online - jak rozpoznawać ptaki? zobacz wydarzenie

Pomóż nam! Twoje wsparcie pozwala chronić Przyrodę!

Wpłać
na ptaki

Darowizna online

Zobacz pozostałe
formy wsparcia

Zobacz